Šestý ročník Filosofické olympiády přiměl ve svém prvním kole k účasti více než 870 studentů a studentek z 65 středních škol v ČR. Ve druhém kole soutěžilo 94 studentů a studentek.
Úkolem 1. kola bylo vypracovat test, který se skládal ze dvou sekcí: Dějiny filosofie a Filosofie teoretická, praktická i hravá.
Ve finálovém kole měli postupující za úkol vybrat jednu ze dvou předložených tezí, kriticky zhodnotit její tvrzení a pokusit se k ní vyjádřit argumentačně podloženým způsobem:
1. Antická filosofie: trvalý zdroj inspirace, nebo přežitek?
„Starověká řecká filozofie tvoří podstatnou část výuky dějin filozofie na gymnáziích. Nabízí se však otázka, nakolik jsou dnes relevantní myšlenky filozofů, kteří tvořili před více než dvěma tisíci lety v radikálně odlišném společenském kontextu. Z dnešního pohledu se jejich svět opíral o pseudovědecké teorie (například Země jako střed kosmu), naivní antropomorfní náboženské představy o olympských bozích a zcela neobhajitelné politické normy – volební právo měla jen úzká elita, ženy se nacházely v druhořadém postavení a otrokářství bylo běžnou praxí. Namísto setrvávání u myšlenek formovaných v tomto archaickém prostředí by se výuka filozofie měla zaměřit na moderní směry, témata a otázky, které lépe odpovídají výzvám současného světa.“
2. Militarizace: cesta k míru, nebo naopak?
„V souvislosti s rostoucím geopolitickým napětím se v Evropě ozývá volání po znovuzavedení povinné vojenské služby či razantním navyšování rozpočtů na obranu. Investice do zbrojení ovšem nikdy nejsou efektivně mírotvorné, naopak přispívají k militarizaci mezinárodních vztahů a zvyšují riziko propuknutí konfliktů. Rozšiřování hmotných armádních zdrojů se často děje netransparentně, vytváří korupční prostředí a je zneužitelné mocenskými skupinami, zatímco rozšiřování lidských armádních zdrojů je přímo nemorální a jde proti základním lidským právům: žádná vláda nemá právo legitimně požadovat po občanech, aby nedobrovolně riskovali své životy kvůli politice státu.“
Výsledky:
1. Jan Štěpánek – Mendelovo gymnázium Opava
2. Tobiáš Pupík – Gymnázium Františka Palackého Valašské Meziříčí
3. Adam Koblížek – Gymnázium Jana Valeriána Jirsíka, České Budějovice
4. David Jelinek – Gymnázium Chodovická, Praha
Čestné uznání:
Vojtěch Kotyk – Střední průmyslová škola Trutnov
Anna Balcarová – Gymnázium Sokolov a Krajské vzdělávací centrum
Všem děkujeme za účast a nejúspěšnějším srdečně blahopřejeme!